Sarunu cikls “Ilgtspējīgās pasaules” – jauna epizode “Izpratne par sarežģītām dinamiskām sistēmām”

Podkāstā “Ilgtspējīgas pasaules” par ilgtspējīgu enerģiju jauna epizode – “Izpratne par sarežģītām dinamiskām sistēmām”, ko piedāvā Rīgas Tehniskās universitātes Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūts sadarbībā ar Ziemeļvalstu ministru padomes biroju Latvijā.

Jaunākajā podkāsta epizodē galvenā uzmanība tiks pievērsta tēmām, kas iztirzā sarežģītas dinamiskās sistēmas. Rīgas Tehniskās Universitātes docētājs Dr. Kārlis Valters uz sarunu aicinājis Bergenas Universitātes profesoru Polu Dāvidsenu no Norvēģijas un Rīgas Tehniskās universitātes profesori Andru Blumbergu. Diskusija angļu valodā.

Dabā un sabiedrībā lielākā daļa sistēmu ir dinamiskas, jo laika gaitā tās mainās un sistēmdinamika ir veids, kā izprast kompleksu sistēmu uzvedību. Lai arī mums ir ierobežotas spējas izprasts un modulēt šādu sistēmu sarežģītību un tajās notiekošo mijiedarbību, zinātnieki realitāti modulē ar datoru starpniecību, tādejādi identificējot reālās pasaules mehānismus un mijiedarbības. Tā tiek veidotas dinamisku sistēmu struktūras, ar kuru starpniecību zinātnieki cenšas noskaidrot problēmas cēloni un to, kādas izmaiņas sistēmā jāveic, lai to atrisinātu.

Kāda ir ekoloģijas dinamika? Kā valsts var pārvarēt “atkarību” no importētā fosilā kurināmā? Kā nekvalitatīvi ierīkota ventilācijas sistēma skolā ietekmē bērnu mācīšanos un galu galā arī valsts IKP? Kā atrisināt konfliktu starp savvaļas dzīvniekiem un cilvēkiem Āfrikā? Sistēmdinamika var sniegt atbildes uz šiem un daudziem citiem jautājumiem.

 

Klausies mūs šeit:

Uzraksti komentāru