“Esmu optimiste un ticu, ka Latvija jau 21. gadsimta 30.–40. gados varēs iztikt tikai no 100% atjaunojamajiem enerģijas resursiem,» Latvijas Radio raidījumā «Zināmais nezināmajā” saka Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta direktore profesore Dagnija Blumberga. Raidījums šoreiz aplūko, kādi enerģijas veidi būs nākotnes enerģijas pamatā, kā enerģiju var taupīt šobrīd un kāda “zaļā enerģija” ir pieejama.
Profesore ir pārliecināta — pavisam reāls ir scenārijs, ka 2050. gadā daļa valstu izmantos tikai 100% atjaunojamos enerģijas resursus. Viņa uzskata, ka šādu scenāriju vispirms piedzīvos Ziemeļvalstis. “Varbūt sliktāk būs ar tiem, kuriem ir lielās ogļu stacijas. Mums tas ir vairāk nekā vienkārši. 2008. gadā mēs veicām pirmo pētījumu un mēģinājām enerģētiķu sabiedrībai pierādīt, ka mēs varam pāriet uz atjaunojamajiem resursiem un mums viņi ir. Tajā brīdī visiem šķita, ka tas ir murgs un par to nav vērts runāt,” saka D. Blumberga.
Profesore ieskicē daudzas zaļās enerģijas tehnoloģijas, piemēram, saules kolektori siltumenerģijas ražošanai, saules baterijas elektroenerģijas ražošanai, arī vēja ģeneratori. “Jā, kāpēc nē. Eksperti ir sarēķinājuši, ka mēs varam uzstādīt 1500 megavatu jaudu vēja ģeneratoriem. Tas nozīmē, ka mēs ļoti daudz varam saražot ar vēja enerģiju, tikai jautājums, kā mēs viņu energobilancē ieliksim un ko darīsim tad, kad vēja nebūs – kā šo elektroenerģiju akumulēt. Bet tās visas ir klimata tehnoloģijas, kuras attīstās nenormāli ātrā tempā, jo ir pieprasījums,” ieskicējot potenciālu, kas nākotnē veicinās 100% atjaunojamo energoresursu lietošanu, spriež D. Blumberga.
Raidījuma “Zināmais nezināmajā” ierakstu iespējams noklausīties Latvijas Radio mājaslapā (03.12.2015.)