LATVIEŠU | ENGLISH

Herbicīdi kā rīks ar proteīniem bagātu mutantu selekcijā

Vienšūnu proteīni (SCP) ir laba alternatīva lauksaimniecības izcelsmes proteīnu aizvietošanai, jo SCP ražošana ir videi draudzīgāka, tā patērē mazāk ūdeni, tai nepieciešamas mazākas zemes platības un SCP var ražot no agroindustriālajiem blakusproduktiem. SCP ražojošie mikroorganismi ir visu SCP tehnoloģisko risinājumu pamatā, līdz ar to šo celmu īpašību un ražības uzlabošana ir vitāli būtiska SCP tehnoloģiju konkurētspējas celšanai.

Šajā projektā autori piedāvā jaunu paņēmienu kā radīt SCP ražojošus celmus. Šajā paņēmienā tiktu izmantoti aminoskābju inhibitori (herbicīdi), lai izdarītu selektīvo spiedienu uz radītajiem mutantu celmiem. Mutanti, kas augs visstraujāk uz selektīvajām barotnēm, uzrādīs augstākas kopējā proteīna koncentrācijas un/vai uzlabotu aminoskābju profilu.

Projekts sāksies ar multikritēriju analīzi, lai identificētu piemērotākos celmus, mutaģenēzes metodes, aminoskābju inhibitorus un no agroindustriālajiem blakusproduktiem veidotās barotnes sastāvu. Atlasītās kopas tiks testētas laboratorijā, kur radīto mutantu celmu SCP iznākums un ražošanas efektivitāte tiks izvērtēta. Dzīves cikla analīze tiks veikta kopai, kura eksperimentos būs uzrādījusi labākos rezultātus.

Rezultāti tiks izmantoti, lai stiprinātu intelektuālā īpašuma tiesības, tālāk attīstītu tehnoloģijas konceptu, sagatavotu jaunus projektu pieteikumus un zinātniskās publikācijas, iepazīstinātu uzņēmējus, sabiedrību un studentus ar izstrādāto tehnoloģiju un sagatavotu rekomendācijas likumdevējiem.

PROJEKTU FINANSĒ:

Latvijas Zinātnes padomes Fundamentālo un lietišķo pētījumu projekts

Projekta Nr. lzp-2022/1-0126

PROJEKTA ĪSTENOŠANAS PERIODS:

2023. gada 1. aprīlis – 2026. gada 31. marts

PROJEKTA FINANSĒJUMS:

300 000,00 EUR

PROJEKTA ZINĀTNISKAIS VADĪTĀJS:

Valdis Vītoliņš

PUBLICĒTS:

01.05.2023.

2023. gada 27. novembrī vadošais pētnieks Krišs Spalviņš piedalījās Latvijas Radio 1 raidījumā “Zināmais nezināmajā”, kurā dalījās ar savu pieredzi par tēmu “Atkritumi jūras piekrastē. Vērtības atkritumu poligonos un ražošanas blakusproduktos”.

Raidījuma ierakstu meklē ŠEIT.

2023. gada 30. augustā Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) viesojas klimata un enerģētikas ministrs Raimonds Čudars ar ministrijas parlamentāro sekretāru Kārli Šadurski un kolēģiem. Vizītes laikā ministrs ar kolēģiem apmeklēja RTU Elektrotehnikas un vides inženierzinātņu fakultāte Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta (VASSI) Biosistēmu laboratoriju, kurā asoc. prof. Krišs Spalviņš viesus iepazīstināja ar “Herbicīdi kā rīks ar proteīniem bagātu mutantu selekcijā” projekta tehnoloģiju.

2023. gada 19. aprīlī vadošais pētnieks Krišs Spalviņš Rīgas Tehniskajā universitātē īstenotajā studiju kursā “Vides un klimata ceļvedis” stāstīja par biotehnoloģijām, no kurām tika iekļauta arī  pie projektā strādātās tehnoloģijas.

2023. gada 19. aprīlī ekskursijas dalībnieki tika iepazīstināti ar darbu laboratorijās, un koncentrēti tika pastāstīts par projektā veikto pētījumu.