LATVIEŠU | ENGLISH

ProCaroFeed

Vienlaicīga proteīnu un karotinoīdu ražošana funkcionālai zivju barībai

Projekta ietvaros RTU Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta pētnieku komanda izstrādās tehnoloģiju vienšūnu proteīna un karotinoīdu vienlaicīgai ražošanai no ražošanas blakusproduktiem. Šīs tehnoloģijas pamatā ir specifisku mikroorganismu (baktērijas, raugi, sēnītes un mikroaļģes) celmu kultivēšana, kas spēj vienlaicīgi ražot olbaltumvielas un karotinoīdus, vienlaikus izmantojot bioloģiski noārdāmās agroindustriālās atliekas kā galveno barības vielu avotu mikrobu augšanai. Bioloģiski noārdāmo agrorūpniecisko atlieku izmantošana samazinātu nepieciešamību izmantot lauksaimniecības barības sastāvdaļas, kas mazinātu akvakultūras atkarību no augu izcelsmes izejvielām, kā arī atbrīvotos lauksaimniecībā izmantojamā zeme, piemēram, tiešās cilvēku pārtikas ražošanai. Saražotā vienšūnu olbaltumviela tiktu izmantota kā proteīnu un karotinoīdiem bagāta zivju un dzīvnieku barības sastāvdaļa, kas saturētu visas neaizvietojamās aminoskābes un dabiskos karotinoīdus, kas nepieciešami zivju veselības un zivju produktu kvalitātes uzlabošanai.

Projektu līdzfinansē Eiropas Reģionālās Attīstības Fonds un projektu pārrauga Latvijas Investīciju un Attīstības Aģentūra.

PROJEKTU FINANSĒ:

Eiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF)

PROJEKTA ĪSTENOŠANAS PERIODS:

2022. gada 1. jūnijs– 2023. gada 30. jūnijs

PROJEKTA FINANSĒJUMS:

222 222,22 EUR

PROJEKTA ZINĀTNISKAIS VADĪTĀJS:

Krišs Spalviņš

PUBLICĒTS:

01.06.2022.

2023. gada 30. augustā Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) viesojas klimata un enerģētikas ministrs Raimonds Čudars ar ministrijas parlamentāro sekretāru Kārli Šadurski un kolēģiem. Vizītes laikā ministrs ar kolēģiem apmeklēja RTU Elektrotehnikas un vides inženierzinātņu fakultāte Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta (VASSI) Biosistēmu laboratoriju, kurā asoc. prof. Krišs Spalviņš viesus iepazīstināja ar ProCaroFeed projekta tehnoloģiju.

2023. gada 17. maijā studiju kursa ietvaros Vides un klimata ceļvedis (latviešu valodas plūsma Aeronautikas, mehānikas un mašīnbūves, transporta institūta studentiem) asoc.prof. Krišs Spalviņš lasīja lekciju “Biotehnoloģijas: akvakultūru attīstība un biodegvielas”, kā arī stāstīja par Brainbow un ProCaroFeed projektiem.

2023. gada 11. maijā Itāļu pētnieku delegācija tika iepazīstināta ar VASSI laboratorijām

 

   

2023. gada 19. aprīlī ekskursijas dalībnieki tika iepazīstināti ar darbu laboratorijās

    

2023. gada 05. aprīlī  notika seminārs “Biotehnoloģijas kosmosa un civilajai industrijai”, kuras ietvaros  asoc.prof. Krišs Spalviņš prezentēja darbu Single-cell oil and protein production from by-products.  Papildus informācija pieejama šeit:  https://www.rtu.lv/lv/universitate/masu-medijiem/zinas/atvert/zinatnieki-un-uznemumi-rtu-spriedis-ka-sadarbiba-ar-eiropas-kosmosa-agenturu-attistit-biotehnologijas-kosmosa-un-civilajai-industrijai

2023. gada 21. martā atklātā studiju kursa Vides inženierzinātnes ietvarā asoc.prof. Krišs Spalviņš iepazīstināja 150 studentus ar ProCaroFeed tehnoloģiju, kā no ražošanas blakusproduktiem var ražot vienlaicīgi vienšūnu proteīnus un karotinoīdus.

2023. gada 10. martā Karjeras dienas ietvarā asoc. prof. Krišs Spalviņš devās uz Vecpiebalgas vidusskolu un iepazīstināja skolēnus par projektu ProCaroFeed. Tika pastāstīts, ka šī projekta ietvarā tiks izstrādāta tehnoloģija vienšūnu proteīnu un karotinoīdu vienlaicīgai ražošanai no ražošanas blakusproduktiem.

2023. gada 3. martā izstādes Skola 2023 ietvarā bija iespēja skolēniem apmeklēt institūta Biosistēmu laboratoriju. Ogres 1.vidusskolas, Skaistkalnes vidusskolas un Rīgas Valsts klasiskās ģimnāzijas skolēni tika iepazīstināti projekta ProCaroFeed izpētes procesu, iegūstot vienšūnu proteīnus un karotinoīdus vienlaicīgai ražošanai no ražošanas blakusproduktiem.

2023. gada 10. februārī RTU EVIF viesojās Dānijas vēstnieks Flemming Stender. Vizītes laikā vēstniekam tika stāstīts par projekta ProCaroFeed tehnoloģiju.

2023. gada 3. februārī RTU EVIF notika divu INTERREG Baltijas jūras reģiona programmas 2021.-2027.gadam projektu – Energy Equilibrium un CommitClimatekick of meeting, kuras laikā tika organizēta ekskursija uz Biosistēmu laboratoriju un tika stāstīts par projekta ProCaroFeed tehnoloģiju.

2023. gada 31. janvārī Krišs Spalviņš sarunu un tīklošanas pasākumā World Turns Deep Tech #2 stāstīja par projekta ProCaroFeed ideju. World Turns Deep Tech #2 vienoja ideju realizētājus un tos, kuri ir ceļā uz savas idejas realizēšanu.

2023. gada 25. janvārī ieradās Siguldas Valsts ģimnāzijas skolēni ekskursijā uz mūsu institūta laboratorijām un asoc.prof. Krišs Spalviņš pastāstīja skolēniem par projekta laikā izstrādājamo tehnoloģiju. Skolēniem bija iespēja redzēt norisi procesā.

2023. gada 17. janvārī Krišs Spalviņš Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) visaptverošajā priekšmetā Vides un klimata ceļvedis stāstīja par projekta ProCaroFeed ideju. Studiju priekšmetu Vides un klimata ceļvedis apgūst visi RTU studenti, kuriem ir iespēja uzzināt par fundamentiem vides inženierijas jomā un jaunākajām inovācijām.

2022. gada 19. decembrī ProCaroFeed komanda izklāstīja projekta ideju Ekonomikas ministrei Ilzei Indriksonei vizītes laikā. Ministre ar savu komandu ieradās RTU, kuras laikā bija iespēja apmeklēt Biosistēmu laboratoriju un uzzināt vairāk par veiktajiem pētījumiem.

2022. gada 1. novembrī Krišs Spalviņš RTU Zinātnes un inovācijas centra organizētajā pasākumā EIT Food Startup Community Meet-up in Latvia stāstīja par ProCaroFeed tehnoloģiju.

Vairāk informācija par pasākumu šeit: https://www.eitfood.eu/events/eit-food-startup-community-meet-up-in-latvia

Laika periodā no 2022. gada jūnija līdz novembrim projektā Vienlaicīga proteīnu un karotinoīdu ražošana funkcionālai zivju barībai (ProCaroFeed) ir identificēti, pasūtīti un atlasīti mikroorganismu celmu, kuri spēj sintezēt augstvērtīgus karotinoīdus un savā šūnu biomasā akumulēt barībās izmantojamus proteīnus. Kā arī optimizēti perspektīvāko celmu kultivēšanas apstākļi, lai iegūtu pēc iespējas lielāku karotinoīdu un proteīnu iznākumu, kad par galveno barības izejvielu mikroorganismiem tiek izmantoti dažāda veida agroindustriālie blakusprodukti. Drīzumā tiks uzsākta arī kultivēšanas validācija bioreaktoru sistēmās. Papildus tam ir aprobētas vairākas metodes, lai analizētu attiecīgo mikroorganismu biomasas, karotinoīdu, proteīnu, aminoskābju un taukskābju sastāvu, izmantojot šķidruma un gāzu hromatogrāfus, spektrofotometru un mikroplašu lasītāju.

2022. gada 30. septembrī projekta ProCaroFeed komanda piedalījās ikgadēji rīkotajā pasākumā Zinātnieku nakts 2022. Apmeklētājiem bija iespēja viesoties institūta Biosistēmu laboratorijā, kurā iepazina mikroorganismus, kas spēj vienlaicīgi ražot olbaltumvielas un karotinoīdus, vienlaikus izmantojot bioloģiski noārdāmās agroindustriālās atliekas kā galveno barības vielu avotu mikrobu augšanai. Aktivitātes laiks – 15 minūtes. Ekskursijas notika plkst. 18.15, 18.45, 19.15, 19.45, 20.15, 20.45.